Koalicja Alzheimerowska
W 2008 roku Parlament Europejski wydał Dyrektywę 08/2008 o uczynieniu choroby Alzheimera
priorytetem
polityki zdrowotnej skierowaną do krajów członkowskich. Zobacz więcej:
![]() |
Wystawa fotografii „Ćwicz póki pamiętasz” |
![]() |
Wymiana doświadczeń pomiędzy Polską a Peru dotyczących problematyki zmagań z chorobą Alzheimera
Zorganizowanie wystawy jest wynikiem konsekwentnych poszukiwań nowych, pozafarmakologicznych
metod wspierania osób cierpiących na chorobę Alzheimera.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek wbudowanych lub jest obecnie skonfigurowana tak, aby nie wyświetlać ramek wbudowanych.
Koncepcja
Terapia w chorobie Alzheimera jest specyficzna. Najlepiej kiedy działa się różnorodnymi bodźcami. Tradycyjne metody terapeutyczne, takie jak zajęcia plastyczne, muzyczne czy taneczne, są stale urozmaicane i wzbogacane. Staramy się wprowadzać nowe niekonwencjonalne zajecia, jak hromoterapia, choreoterapia, kototerapia. Od kilku lat prowadzona jest też dogoterapia.
Efektem terapii nie jest wyleczenie ale spowolnienie przebiegu choroby. Wprowadzanie kolejnych, nowatorskich metod jest bardzo ważnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego.
Cztery lata temu pojawił się pomysł Tai Chi.
Pierwsza próba
Wprowadziliśmy zajęcia Tai Chi w naszym ośrodku dla chorych. Po roku instruktor zrezygnował. Prowadził zajęcia sam z dwudziestoosobową grupą podopiecznych. Większość z nich nie rozumiała poleceń, nie mówiąc o dokładnym, wyważonym wykonywaniu ruchów.
Nie sprawdziło się.
Druga próba
Przypadek sprawił, że o chorobie Alzheimera i o Tai Chi rozmawialiśmy z zaprzyjaźnionym fotografem mieszkającym w Peru.
Wróciliśmy do idei Tai Chi.
– W Peru Tai Chi ćwiczy się wszędzie – mówi Marcin Stolarczyk, współorganizator wystawy. – Na placach, w parkach, w ośrodkach geriatrycznych i szpitalach. W zajęciach uczestniczą ludzie starsi, zmagający się z różnymi chorobami, także osoby z zaburzeniami otępiennymi. To drugi po Chinach kraj pod względem popularności tej formy ruchu.
– Zarówno Tai Chi jak i choroba Alzheimera jest objęta programem Adulto Mayor, który jest skierowany na profilaktykę zdrowia i poprawę jakości życia starszych osób, poprzez aktywny styl życia – wyjaśnia Marcin Stolarczyk.
Wykorzystaliśmy doświadczenie z Ameryki Południowej i spróbowaliśmy raz jeszcze. Tym razem z mocnym wsparciem asystentów. I bez oczekiwań co do zauważalnych efektów.
Sens ćwiczeń
Ćwiczenia są tym momentem w dniu codziennym, kiedy chorzy koncentrują się na kierowaniu swym ciałem, układaniu rąk, ramion, nóg. Są skupieni i zainteresowani ruchem.
– Uznaliśmy, że najważniejszy jest sam moment ćwiczeń – mówi Andrzej Rossa, prezes Stowarzyszenia. – Doskonale oddają to fotografie wykonane przez naszego przyjaciela - Tomasza Wendlanda.
Czy ćwiczenia mogą przynieść jakieś efekty?
– Jeśli parę osób podczas ćwiczeń było uśmiechniętych i szczęśliwych, jeśli parę innych wróci do domu nieco bardziej spokojna i wyciszona, jeśli kilku chorym w ten sposób poprawi się samopoczucie - to to jest niekwestionowalny sukces – podkreśla prezes.
Wystawa
Postanowiliśmy udokumentować ten sposób rehabilitacji pacjentów. Dostrzegliśmy w tym możliwość mówienia społeczeństwu o chorobie Alzheimera i o profilaktyce wśród osób starszych. I o Tai Chi, jako propozycji dla osób z obu tych obszarów.
Marcin Stolarczyk, fotograf, mieszkający od półtora roku w Peru wykonał zdjęcia seniorów ćwiczących Tai Chi. Dzięki temu materiałowi mogliśmy stworzyć ponadkulturową wystawę: „Ćwicz póki pamiętasz”.
Ponad granicami
Poprzez wystawę pokazujemy, że niezależnie od różnic kulturowych, ludzie zajmujący się chorymi na Alzheimera, są zmotywowani taką samą potrzebą serca. Dbając o chorych w ośrodkach, lecząc ich, cierpliwie wspierając rodziny chorych, organizując ciekawe formy terapii w ośrodkach – działamy podobnie.
Mówić o chorobie
To trudne, by mówić o tej wciąż jeszcze nieuleczalnej chorobie tak, by poruszyć tym problemem społeczeństwo.
– Nie chcemy wzbudzać litości i epatować cierpieniem – podkreśla Andrzej Rossa.
– Zastanawialiśmy się nad tym czy o tak trudnej chorobie możemy mówić poprzez zdjęcia. Przypadek sprawił, że sięgneliśmy do innej kultury, do miejsca na drugim końcu świata i postanowiliśmy zderzyć naszą codzienność z kulturą peruwiańską, z rozpowszechnioną tam tradycją Tai Chi. Wychodzimy w ten sposób do ludzi z nowym spojrzeniem.
– Społeczeństwo wciąż jeszcze za mało wie o chorobie Alzheimera - mówi doktor Robert Knaś, psychiatra.
– Często myli się ją, na przykład, z chorobą Parkinsona. A od szybkości diagnozy zależy jakość dalszego życia. Choroba rozwija się wolno, jest czas, by poukładać wszystkie sprawy, przygotować się na ten etap, kiedy wymagana jest całodobowa obecność drugiej osoby. Nie można pierwszych oznak demencji lekceważyć – dodaje.
Z naszego doświadczenia wynika, że pacjenci w różnym stadium choroby zachęcani do ćwiczeń zyskują lepsze samopoczucie i dłużej pozostają aktywni niż chorzy przebywający w domach.
Każde działanie, które prowadzi do spowolnienia procesów postępowania tej choroby jest niezwykle cenne. Wprowadzanie nowych form terapii jest przez chorych bardzo dobrze przyjmowane. Jest atrakcyjne i urozmaica konwencjonalne zajęcia.
Miejsca
Wystawa zaprezentowana była:
W listopadzie podczas Dni Integracji w Bielsku-Białej, następnie odwiedziła Rzeszów, Gdańsk i Warszawę.
Ciekawe linki zwiazane z wystawą:
(tu na stronie 4 i 5 jest artykuł o naszym przedsięwzięciu:)
Organizatorzy
Pomysł wystawy: Agnieszka Jankiewicz, Marcin Stolarczyk, Andrzej Rossa
Współuczestnikami akcji są:
Stowarzyszenie Taoistycznego Tai Chi w Polsce
Jest jednym z 25 stowarzyszeń działających na świecie w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Taoistycznego Tai Chi, największej organizacji nie nastawionej na zysk nauczającej tej sztuki, z całą armią instruktorów – wolontariuszy.
MSTTC założone zostało w roku 1970 w Kanadzie przez Mistrza Moy Lin-shin i zajmuje się promowaniem zdrowia poprzez upowszechnianie Taoistycznego Tai Chi.
Taoistyczne Tai Chi jest systemem ćwiczeń zdrowotnych głęboko zakorzenionym w tradycji taoistycznej słynącej z kultywowania sztuk zdrowia i długowieczności.
CELE I ZADANIA
- Uczynić Tai Chi dostępnym dla wszystkich.
Peruwiańskie Stowarzyszenie Choroby Alzheimera oraz innych Chorób Otępiennych (APEAD)
Jest organizacją nielukratywną utworzoną przez członków rodzin pacjentów z chorobą Alzheimera oraz profesjonalistów zajmujących się tą choroba.
Stowarzyszenie zostało utworzone w grudniu 1999 r. dzięki zainteresowaniu grupy członków rodzin oraz z inicjatywy pana Tomasa Datorre, Noemí La Hoz oraz doktor Marielli Guerry.
Organizacja jest członkiem Alzheimer's Disease International (ADI) która skupia stowarzyszenia zajmujące się chorobą Alzheimera. Jest też członkiem i założycielem organizacji hispanoamerykańskiej - Alzheimer Iberoamérica (AIB)
Stowarzyszenie APEAD oferuje:
- wsparcie osobiste oraz telefoniczne
- comiesięczne spotkania z rodzinami
- grupy wsparcia
- materiał edukacyjny oraz informacyjny
- kampanie społeczne
- kursy dla opiekunów
- doradztwo w badaniach naukowych
- ośrodek pobytu dziennego
Zdjęcia wykonali:
Tomasz Wendland www.mediations.pl, artysta,
Marcin Stolarczyk, fotograf
Patroni
Ambasada Peru |
Wojewoda Świętokrzyski |
Prezydent |
Wojewoda Wielkopolski |
Marszałek Województwa Wielkopolskiego |
|
Patronat medialny
Radio Afera |
Radio Merkury |
Echo dnia |
Opieka medialna
Telewizja Poznań |
Finansowanie
Wojewoda Świętokrzyski |
Firma Lama Gold |
Firma Tuplex |
Firma Emeryk |
Firma Seni |
|
Pomagają nam
|
|